Cypress Semiconductor CY7C1312KV18-250BZXCT
CY7C1312KV18-250BZXCT picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1312KV18-250BZXCT
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1312KV18-250BZXCT.pdf
Availability of CY7C1312KV18-250BZXCT
QUANTITY
CY7C1312KV18-250BZXCT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1312KV18-250BZXCT
Internal Part NumberEIS-CY7C1312KV18-250BZXCT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Qualification Tape Supplier 18/Mar/2014
Assembly Site Add 08/Oct/2015
PCN PackagingNew Tray and TR Materials 13/Dec/2013
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size18M (1M x 18)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1312KV18-250BZXCT
Related LinksCY7C1312KV, CY7C1312KV18-250BZXCT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1312KV18-250BZXCT Details Description
Related parts for CY7C1312KV18-250BZXCT
IC REG LDO ADJ 1.5A SOT223 datasheet.pdf
FUSE GLASS 63MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN RECEPT 17POS 24AWG MTA100 datasheet.pdf
HEATSINK 21X21X12.5MM W/OUT TIM datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
BASIC SWITCH datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 100-240V PNL datasheet.pdf
TV 24C 12#16 12#12 PIN PLUG datasheet.pdf
CAP 27 UF 20% 63 V datasheet.pdf