Cypress Semiconductor CY7C1312KV18-300BZXCT
CY7C1312KV18-300BZXCT picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1312KV18-300BZXCT
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 300MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1312KV18-300BZXCT.pdf
Availability of CY7C1312KV18-300BZXCT
QUANTITY
CY7C1312KV18-300BZXCT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1312KV18-300BZXCT
Internal Part NumberEIS-CY7C1312KV18-300BZXCT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Qualification Tape Supplier 18/Mar/2014
Assembly Site Add 08/Oct/2015
PCN PackagingNew Tray and TR Materials 13/Dec/2013
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size18M (1M x 18)
Speed300MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1312KV18-300BZXCT
Related LinksCY7C1312KV, CY7C1312KV18-300BZXCT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1312KV18-300BZXCT Details Description
Related parts for CY7C1312KV18-300BZXCT
IC OPAMP CFA 400MHZ TSOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT ACH W-B 3POS 1.2MM datasheet.pdf
CONN RCPT 1.27MM SMD AU 100POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf