Cypress Semiconductor CY7C1312SV18-167BZC
CY7C1312SV18-167BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1312SV18-167BZC
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 167MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1312SV18-167BZC.pdf
Availability of CY7C1312SV18-167BZC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1312SV18-167BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1312SV18-167BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1312SV18-167BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package136
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size18M (1M x 18)
Speed167MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1312SV18-167BZC
Related LinksCY7C1312S, CY7C1312SV18-167BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1312SV18-167BZC Details Description
Related parts for CY7C1312SV18-167BZC
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC LIU T1/E1/J1 3.3V 49-BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 212POS .050 SOLDER datasheet.pdf
IC REDRIVER LVDS 1CH 8WSON datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 2.21 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 47MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf