Cypress Semiconductor CY7C1313CV18-250BZI
CY7C1313CV18-250BZI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1313CV18-250BZI
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1313CV18-250BZI.pdf
Availability of CY7C1313CV18-250BZI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1313CV18-250BZI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1313CV18-250BZI
Internal Part NumberEIS-CY7C1313CV18-250BZI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package136
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size18M (1M x 18)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1313CV18-250BZI
Related LinksCY7C1313C, CY7C1313CV18-250BZI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1313CV18-250BZI Details Description
Related parts for CY7C1313CV18-250BZI
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC AMP VIDEO 282MHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CBL RIBN 50COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC DO15 datasheet.pdf
FERRITE BEAD 1000 OHM .20A 1206 datasheet.pdf
LIGHT BAR 0.8X0.195" YELLOW datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 400V 7A TO220 datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.197" (5.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount Wire Wrap datasheet.pdf