Cypress Semiconductor CY7C1314JV18-250BZXC
CY7C1314JV18-250BZXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1314JV18-250BZXC
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1314JV18-250BZXC.pdf
Availability of CY7C1314JV18-250BZXC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1314JV18-250BZXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1314JV18-250BZXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1314JV18-250BZXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package136
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size18M (512K x 36)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1314JV18-250BZXC
Related LinksCY7C1314JV, CY7C1314JV18-250BZXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1314JV18-250BZXC Details Description
Related parts for CY7C1314JV18-250BZXC
CABLE ASSY FMALE SGL END 3POS 5M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 56POS .156 datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 1.2KVDC RAD datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 500MA 63VAC/VDC datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
039-063-1A-SP CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.4A SOT223 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 7POS STRGHT PIN datasheet.pdf