Cypress Semiconductor CY7C1315KV18-250BZC
CY7C1315KV18-250BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1315KV18-250BZC
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1315KV18-250BZC.pdf
Availability of CY7C1315KV18-250BZC
QUANTITY
CY7C1315KV18-250BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1315KV18-250BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1315KV18-250BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Assembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size18M (512K x 36)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C