Cypress Semiconductor CY7C1315KV18-250BZXI
CY7C1315KV18-250BZXI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1315KV18-250BZXI
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1315KV18-250BZXI.pdf
Availability of CY7C1315KV18-250BZXI
QUANTITY
CY7C1315KV18-250BZXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1315KV18-250BZXI
Internal Part NumberEIS-CY7C1315KV18-250BZXI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Assembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package136
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size18M (512K x 36)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1315KV18-250BZXI
Related LinksCY7C1315KV, CY7C1315KV18-250BZXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1315KV18-250BZXI Details Description
Related parts for CY7C1315KV18-250BZXI
CONN HEADER VERT 16POS GOLD PCB datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SURFACE DISC 18"XNH A CRS datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100" GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 470MA 700 MOHM datasheet.pdf
CONN HDR 4 PIN DUAL ROW datasheet.pdf
350 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf