Cypress Semiconductor CY7C1318BV18-200BZI
CY7C1318BV18-200BZI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1318BV18-200BZI
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 200MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1318BV18-200BZI.pdf
Availability of CY7C1318BV18-200BZI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1318BV18-200BZI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1318BV18-200BZI
Internal Part NumberEIS-CY7C1318BV18-200BZI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package119
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size18M (1M x 18)
Speed200MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1318BV18-200BZI
Related LinksCY7C1318B, CY7C1318BV18-200BZI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1318BV18-200BZI Details Description
Related parts for CY7C1318BV18-200BZI
CHASSIS ALUM UNPAINTED 5"L X 4"W datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE PWM 8SOIC datasheet.pdf
CARD EDGE 12POS DL .125X.25 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CMOS LOW 50PPM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf