Cypress Semiconductor CY7C1320KV18-250BZC
CY7C1320KV18-250BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1320KV18-250BZC
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1320KV18-250BZC.pdf
Availability of CY7C1320KV18-250BZC
QUANTITY
CY7C1320KV18-250BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1320KV18-250BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1320KV18-250BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package136
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size18M (512K x 36)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1320KV18-250BZC
Related LinksCY7C1320K, CY7C1320KV18-250BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1320KV18-250BZC Details Description
Related parts for CY7C1320KV18-250BZC
IC REG LDO 2.85V 0.3A 8MSOP datasheet.pdf
IC XDCP SGL 64-TAP 10K 18-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN SMA JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 475 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.1A 125V datasheet.pdf
SCC ABS 0 PSIA TO 30 PSIA datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf