Cypress Semiconductor CY7C1320KV18-300BZC
CY7C1320KV18-300BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1320KV18-300BZC
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 300MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1320KV18-300BZC.pdf
Availability of CY7C1320KV18-300BZC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1320KV18-300BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1320KV18-300BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1320KV18-300BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 13/Jun/2013
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package136
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size18M (512K x 36)
Speed300MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1320KV18-300BZC
Related LinksCY7C1320K, CY7C1320KV18-300BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1320KV18-300BZC Details Description
Related parts for CY7C1320KV18-300BZC
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V D2PAK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1.75A 32VDC 0805 datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 5V datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V T2H 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 164MA 3.12 OHM datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL 4W datasheet.pdf