Cypress Semiconductor CY7C1327G-133AXI
CY7C1327G-133AXI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1327G-133AXI
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 100TQFP
Datasheet Download
CY7C1327G-133AXI.pdf
Availability of CY7C1327G-133AXI
QUANTITY
CY7C1327G-133AXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1327G-133AXI
Internal Part NumberEIS-CY7C1327G-133AXI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Copper Wire 13/Dec/2013
Qualification Test/Finish Site 15/Dec/2013
Qualification Test Site 13/Mar/2014
Qualification Copper Wire Bonds 18/Jun/2014
Standard Package144
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size4.5M (256K x 18)
Speed133MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.15 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1327G-133AXI
Related LinksCY7C1327, CY7C1327G-133AXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1327G-133AXI Details Description
Related parts for CY7C1327G-133AXI
CONN TERM BLK GROUNDING 6.2MM datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TBF 9C 9#16 PIN/SKT RCPT datasheet.pdf
PANEL SWING KIT datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 23SLA datasheet.pdf
CONN HDR 62POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf