Cypress Semiconductor CY7C1328G-133AXIT
CY7C1328G-133AXIT picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1328G-133AXIT
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 100TQFP
Datasheet Download
CY7C1328G-133AXIT.pdf
Availability of CY7C1328G-133AXIT
QUANTITY
CY7C1328G-133AXIT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1328G-133AXIT
Internal Part NumberEIS-CY7C1328G-133AXIT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Copper Wire 13/Dec/2013
Qualification Test/Finish Site 15/Dec/2013
Qualification Test Site 13/Mar/2014
Qualification Tape Supplier 18/Mar/2014
Qualification Copper Wire Bonds 18/Jun/2014
PCN PackagingNew Tray and TR Materials 13/Dec/2013
Standard Package750
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size4.5M (256K x 18)
Speed133MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.15 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1328G-133AXIT
Related LinksCY7C1328, CY7C1328G-133AXIT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1328G-133AXIT Details Description
Related parts for CY7C1328G-133AXIT
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR LP SOT23-3 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK VM 16SOIC datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 6.2V SOT23 datasheet.pdf
RES 0.182 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
RJ45 CAT5E RECESSED LED datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG MALE 24POS SILVR CRIMP datasheet.pdf