Cypress Semiconductor CY7C1338S-100AXCT
CY7C1338S-100AXCT picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1338S-100AXCT
Brief Description
IC SRAM 4MBIT 100MHZ 100LQFP
Datasheet Download
CY7C1338S-100AXCT.pdf
Availability of CY7C1338S-100AXCT
QUANTITY
CY7C1338S-100AXCT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1338S-100AXCT
Internal Part NumberEIS-CY7C1338S-100AXCT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Copper Wire 13/Dec/2013
Qualification Test/Finish Site 15/Dec/2013
Qualification Test Site 13/Mar/2014
Qualification Tape Supplier 18/Mar/2014
Qualification Copper Wire Bonds 18/Jun/2014
PCN PackagingNew Tray and TR Materials 13/Dec/2013
Standard Package750
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size4M (128K x 32)
Speed100MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.15 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1338S-100AXCT
Related LinksCY7C1338, CY7C1338S-100AXCT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1338S-100AXCT Details Description
Related parts for CY7C1338S-100AXCT
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 2W datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 2KV X7R 2225 datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 36-75VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
IC LCD DVR 46 SEGMENTS 64-LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CABLE ASSY 316 NM SMA MALE datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TFLEX SF670 18" X 18" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES 453 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf