Cypress Semiconductor CY7C1347G-133AXC
CY7C1347G-133AXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1347G-133AXC
Brief Description
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 100TQFP
Datasheet Download
CY7C1347G-133AXC.pdf
Availability of CY7C1347G-133AXC
QUANTITY
CY7C1347G-133AXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1347G-133AXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1347G-133AXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Copper Wire 13/Dec/2013
Qualification Test/Finish Site 15/Dec/2013
Qualification Test Site 13/Mar/2014
Qualification Copper Wire Bonds 18/Jun/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package360
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size4.5M (128K x 36)
Speed133MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.15 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1347G-133AXC
Related LinksCY7C1347, CY7C1347G-133AXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1347G-133AXC Details Description
Related parts for CY7C1347G-133AXC
IC DAC 12BIT V-OUT 28-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 31POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY RF SER 70V SOT-23 datasheet.pdf
JUMPER LOW PRO DR MULTI datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 24V PANEL MT datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 3% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CRIMPING DIE (ASP-AA1QD1087E2) datasheet.pdf
RES 31.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf