Cypress Semiconductor CY7C1347S-166AXCT
CY7C1347S-166AXCT picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1347S-166AXCT
Brief Description
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 100LQFP
Datasheet Download
CY7C1347S-166AXCT.pdf
Availability of CY7C1347S-166AXCT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1347S-166AXCT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1347S-166AXCT
Internal Part NumberEIS-CY7C1347S-166AXCT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size4.5M (128K x 36)
Speed166MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.15 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1347S-166AXCT
Related LinksCY7C1347, CY7C1347S-166AXCT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1347S-166AXCT Details Description
Related parts for CY7C1347S-166AXCT
Connector Receptacle 12 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 43.2KOHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
GDT 420V 20% 10KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MX64 GET RCPT TERM TIN 22AWG B W datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 32A DC datasheet.pdf