Cypress Semiconductor CY7C1354C-200AXI
CY7C1354C-200AXI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1354C-200AXI
Brief Description
IC SRAM 9MBIT 200MHZ 100TQFP
Datasheet Download
CY7C1354C-200AXI.pdf
Availability of CY7C1354C-200AXI
QUANTITY
CY7C1354C-200AXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1354C-200AXI
Internal Part NumberEIS-CY7C1354C-200AXI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Copper Wire 13/Dec/2013
Qualification Test/Finish Site 15/Dec/2013
Qualification Test Site 13/Mar/2014
Qualification Copper Wire Bonds 18/Jun/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package72
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
SeriesNoBL™
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size9M (256K x 36)
Speed200MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1354C-200AXI
Related LinksCY7C1354, CY7C1354C-200AXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1354C-200AXI Details Description
Related parts for CY7C1354C-200AXI
RES SMD 12.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGE 14POS MULTI-TAP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 75A D2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
RES 191K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.3M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
0600 STRIP-LINE HDR COINED CNTCT datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf