Cypress Semiconductor CY7C136-25NC
CY7C136-25NC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C136-25NC
Brief Description
IC SRAM 16KBIT 25NS 52QFP
Datasheet Download
CY7C136-25NC.pdf
Availability of CY7C136-25NC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C136-25NC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C136-25NC
Internal Part NumberEIS-CY7C136-25NC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Dual Port, Asynchronous
Memory Size16K (2K x 8)
Speed25ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case52-QFP
Supplier Device Package52-PQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C136-25NC
Related LinksCY7C13, CY7C136-25NC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C136-25NC Details Description
Related parts for CY7C136-25NC
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FILTER COMPACT 1.6A PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT HV-190 R/A DUAL 32POS datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 1.4A 289 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
MOTOR CAP REPL FOR WFE2P datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB datasheet.pdf
TOOL datasheet.pdf
OSC XO 27.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf