Cypress Semiconductor CY7C136-55JXI
CY7C136-55JXI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C136-55JXI
Brief Description
IC SRAM 16KBIT 55NS 52PLCC
Datasheet Download
CY7C136-55JXI.pdf
Availability of CY7C136-55JXI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C136-55JXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C136-55JXI
Internal Part NumberEIS-CY7C136-55JXI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package23
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Dual Port, Asynchronous
Memory Size16K (2K x 8)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case52-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package52-PLCC (19.13x19.13)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C136-55JXI
Related LinksCY7C13, CY7C136-55JXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C136-55JXI Details Description
Related parts for CY7C136-55JXI
CAP CER 27PF 630V NP0 1812 datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 0.5W SMD datasheet.pdf
RES SMD 44.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
FINISHING FLAP BRUSH 4A FIN datasheet.pdf
LED LUXEON WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 120W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 4.4PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf