Cypress Semiconductor CY7C1360C-200AJXC
CY7C1360C-200AJXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1360C-200AJXC
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 9MBIT 200MHZ 100TQFP
Datasheet Download
CY7C1360C-200AJXC.pdf
Availability of CY7C1360C-200AJXC
QUANTITY
CY7C1360C-200AJXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1360C-200AJXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1360C-200AJXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Copper Wire 13/Dec/2013
Qualification Test Site 13/Mar/2014
Qualification Copper Wire Bonds 18/Jun/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package72
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size9M (256K x 36)
Speed200MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1360C-200AJXC
Related LinksCY7C1360, CY7C1360C-200AJXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1360C-200AJXC Details Description
Related parts for CY7C1360C-200AJXC
FUSE CERAMIC 12A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
SIDAC SYM 2CH 65/130V 150A TO220 datasheet.pdf
IC MUX 2-IN CMOS LOGIC HS 16SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN MCX PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 62PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf