Cypress Semiconductor CY7C1360C-200AJXCT
CY7C1360C-200AJXCT picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1360C-200AJXCT
Brief Description
IC SRAM 9MBIT 200MHZ 100LQFP
Datasheet Download
CY7C1360C-200AJXCT.pdf
Availability of CY7C1360C-200AJXCT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1360C-200AJXCT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1360C-200AJXCT
Internal Part NumberEIS-CY7C1360C-200AJXCT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size9M (256K x 36)
Speed200MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1360C-200AJXCT
Related LinksCY7C1360C, CY7C1360C-200AJXCT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1360C-200AJXCT Details Description
Related parts for CY7C1360C-200AJXCT
FIXED IND 220UH 1A 960 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 72POS .156 datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS 9/16 UNF 5V datasheet.pdf
IC PCI-EXPRESS X1 PHY 81-LFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 132VWM 213VC P600 datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf