Cypress Semiconductor CY7C1361C-133AJXCT
CY7C1361C-133AJXCT picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1361C-133AJXCT
Brief Description
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 100TQFP
Datasheet Download
CY7C1361C-133AJXCT.pdf
Availability of CY7C1361C-133AJXCT
QUANTITY
CY7C1361C-133AJXCT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1361C-133AJXCT
Internal Part NumberEIS-CY7C1361C-133AJXCT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Copper Wire 13/Dec/2013
Qualification Test/Finish Site 15/Dec/2013
Qualification Test Site 13/Mar/2014
Qualification Tape Supplier 18/Mar/2014
Qualification Copper Wire Bonds 18/Jun/2014
PCN PackagingNew Tray and TR Materials 13/Dec/2013
Standard Package750
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Memory Size9M (256K x 36)
Speed133MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1361C-133AJXCT
Related LinksCY7C1361C, CY7C1361C-133AJXCT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1361C-133AJXCT Details Description
Related parts for CY7C1361C-133AJXCT
IC OPAMP CFA 300MHZ 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELIMATE R/A HDR 5P LF datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE SHIELD TERMINATOR datasheet.pdf
RES SMD 76.8K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 600KHZ 8VSON datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf