Cypress Semiconductor CY7C1362C-250AJXC
CY7C1362C-250AJXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1362C-250AJXC
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 9MBIT 250MHZ 100LQFP
Datasheet Download
CY7C1362C-250AJXC.pdf
Availability of CY7C1362C-250AJXC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1362C-250AJXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1362C-250AJXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1362C-250AJXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size9M (512K x 18)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1362C-250AJXC
Related LinksCY7C1362, CY7C1362C-250AJXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1362C-250AJXC Details Description
Related parts for CY7C1362C-250AJXC
IC REG MULT CONFG INV 3.3V TO220 datasheet.pdf
MODULE IGBT CBI E1 datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
CAP FILM 3900PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES 1M OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 4.14A 139 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf