Cypress Semiconductor CY7C1371S-133BGCT
CY7C1371S-133BGCT picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1371S-133BGCT
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 133MHZ 119BGA
Datasheet Download
CY7C1371S-133BGCT.pdf
Availability of CY7C1371S-133BGCT
QUANTITY
CY7C1371S-133BGCT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1371S-133BGCT
Internal Part NumberEIS-CY7C1371S-133BGCT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification Tape Supplier 18/Mar/2014
Qualification Carrier Tape Supplier 02/Jun/2014
PCN PackagingNew Tray and TR Materials 13/Dec/2013
Standard Package500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size18M (512K x 36)
Speed133MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case119-BGA
Supplier Device Package119-PBGA (14x22)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1371S-133BGCT
Related LinksCY7C1371, CY7C1371S-133BGCT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1371S-133BGCT Details Description
Related parts for CY7C1371S-133BGCT
POWER SUPPLY 60V 4A ANALOG datasheet.pdf
IC PLL W/BAND GAP VCO 16-TSSOP datasheet.pdf
RECT BRIDGE GPP 15A 600V GBPC-W datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
FUSE GLASS 8A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 5.0V 30A 48VIN datasheet.pdf
CONN ADAPTER 61P-61P F-M PNL MNT datasheet.pdf
HV OPROBE 10KV 50MHZ 2.0M BNCM datasheet.pdf
OSC XO 19.2MHZ CMOS, TTL SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 5V 10UA datasheet.pdf