Cypress Semiconductor CY7C1373D-100AXCT
CY7C1373D-100AXCT picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1373D-100AXCT
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 100MHZ 100TQFP
Datasheet Download
CY7C1373D-100AXCT.pdf
Availability of CY7C1373D-100AXCT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1373D-100AXCT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1373D-100AXCT
Internal Part NumberEIS-CY7C1373D-100AXCT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
SeriesNoBL™
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size18M (1M x 18)
Speed100MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1373D-100AXCT
Related LinksCY7C1373, CY7C1373D-100AXCT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1373D-100AXCT Details Description
Related parts for CY7C1373D-100AXCT
RES SMD 16K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 3.5MM datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 1.58V 6-UDFN datasheet.pdf
IC PWM CONTROLLER 65KHZ 7-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 4 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5MM datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 1.0V SSOP5 datasheet.pdf
CAP CER 3PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.082 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB datasheet.pdf
FUSE ATC-7-1/2 AMP EASYID datasheet.pdf
22UF 450V 16X25MM 105C 4000H datasheet.pdf