Cypress Semiconductor CY7C1380F-167BZI
CY7C1380F-167BZI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1380F-167BZI
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 167MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1380F-167BZI.pdf
Availability of CY7C1380F-167BZI
QUANTITY
CY7C1380F-167BZI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1380F-167BZI
Internal Part NumberEIS-CY7C1380F-167BZI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package136
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size18M (512K x 36)
Speed167MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1380F-167BZI
Related LinksCY7C1380, CY7C1380F-167BZI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1380F-167BZI Details Description
Related parts for CY7C1380F-167BZI
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
IC CCD SIGNAL PROCESSOR 40-LFCSP datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 34.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSI GAUGE SMD datasheet.pdf
PLIERS ADJUSTABLE 7" datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V 2% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf