Cypress Semiconductor CY7C1382DV33-167BZI
CY7C1382DV33-167BZI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1382DV33-167BZI
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 167MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1382DV33-167BZI.pdf
Availability of CY7C1382DV33-167BZI
QUANTITY
CY7C1382DV33-167BZI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1382DV33-167BZI
Internal Part NumberEIS-CY7C1382DV33-167BZI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 13/Dec/2013
Standard Package136
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size18M (1M x 18)
Speed167MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1382DV33-167BZI
Related LinksCY7C1382D, CY7C1382DV33-167BZI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1382DV33-167BZI Details Description
Related parts for CY7C1382DV33-167BZI
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.25V 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 6MM datasheet.pdf
SINGLE END AUDIO TUBE TRANSFORMR datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 3.14A 55 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR AS1113 5V datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 1600VDC AXIA datasheet.pdf