Cypress Semiconductor CY7C1411KV18-250BZC
CY7C1411KV18-250BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1411KV18-250BZC
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1411KV18-250BZC.pdf
Availability of CY7C1411KV18-250BZC
QUANTITY
CY7C1411KV18-250BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1411KV18-250BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1411KV18-250BZC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package136
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size36M (4M x 8)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1411KV18-250BZC
Related LinksCY7C1411K, CY7C1411KV18-250BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1411KV18-250BZC Details Description
Related parts for CY7C1411KV18-250BZC
CONN PLUG RT ANG 4POS W/SOCKETS datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 300MA 2.5 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
SAW RESONATOR 868.95MHZ SM3030-6 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf
RES 22M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
350 TB SOC WF VERTICAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 1200UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 4V X5R 01005 datasheet.pdf