Cypress Semiconductor CY7C1411KV18-300BZC
CY7C1411KV18-300BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1411KV18-300BZC
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 300MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1411KV18-300BZC.pdf
Availability of CY7C1411KV18-300BZC
QUANTITY
CY7C1411KV18-300BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1411KV18-300BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1411KV18-300BZC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package136
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size36M (4M x 8)
Speed300MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1411KV18-300BZC
Related LinksCY7C1411K, CY7C1411KV18-300BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1411KV18-300BZC Details Description
Related parts for CY7C1411KV18-300BZC
FIXED IND 150UH 105MA 9 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 5A SOLD TERM datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
GE RETRO RS-232 CIM RTD datasheet.pdf
CABLE HIGH FLEX PWR W/BRAKE 3M datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG RED 500' datasheet.pdf
E2 DIE 12-10 PERMA-S ATP datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
LED RGB DIFFUSED 6SMD datasheet.pdf
RELAY SSR 600V 35A DIN RAIL datasheet.pdf