Cypress Semiconductor CY7C1411SV18-250BZC
CY7C1411SV18-250BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1411SV18-250BZC
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1411SV18-250BZC.pdf
Availability of CY7C1411SV18-250BZC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1411SV18-250BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1411SV18-250BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1411SV18-250BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 13/Dec/2013
Standard Package105
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size36M (4M x 8)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1411SV18-250BZC
Related LinksCY7C1411S, CY7C1411SV18-250BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1411SV18-250BZC Details Description
Related parts for CY7C1411SV18-250BZC
RES SMD 300 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN MEM SKT SODIMM DDR2 200POS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 11POS PIN datasheet.pdf