Cypress Semiconductor CY7C1413SV18-250BZC
CY7C1413SV18-250BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1413SV18-250BZC
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1413SV18-250BZC.pdf
Availability of CY7C1413SV18-250BZC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1413SV18-250BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1413SV18-250BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1413SV18-250BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size36M (2M x 18)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1413SV18-250BZC
Related LinksCY7C1413S, CY7C1413SV18-250BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1413SV18-250BZC Details Description
Related parts for CY7C1413SV18-250BZC
IC DDR SDRAM 512MBIT 7.5NS 60BGA datasheet.pdf
RES SMD 28.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 140MA 6.2 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 50V X7R 2220 datasheet.pdf
LED DIAMOND DRAGON WARM WHT 2SMD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 3.3V 12TDFN datasheet.pdf
RES SMD 0.75 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN N JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf