Cypress Semiconductor CY7C1413TV18-250BZC
CY7C1413TV18-250BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1413TV18-250BZC
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1413TV18-250BZC.pdf
Availability of CY7C1413TV18-250BZC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1413TV18-250BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1413TV18-250BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1413TV18-250BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size36M (2M x 18)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1413TV18-250BZC
Related LinksCY7C1413T, CY7C1413TV18-250BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1413TV18-250BZC Details Description
Related parts for CY7C1413TV18-250BZC
CONN FFC RCPT HSG 14POS 1.27MM datasheet.pdf
MODEM SOCKET CDMA 800/1900 5V datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
IC CPLD 72MC 15.5NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 18POS PANL SLDTAIL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT PIN datasheet.pdf