Cypress Semiconductor CY7C14141KV18-300BZXC
CY7C14141KV18-300BZXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C14141KV18-300BZXC
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 300MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C14141KV18-300BZXC.pdf
Availability of CY7C14141KV18-300BZXC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C14141KV18-300BZXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C14141KV18-300BZXC
Internal Part NumberEIS-CY7C14141KV18-300BZXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package136
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size36M (1M x 36)
Speed300MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C14141KV18-300BZXC
Related LinksCY7C14141K, CY7C14141KV18-300BZXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C14141KV18-300BZXC Details Description
Related parts for CY7C14141KV18-300BZXC
JUMPER-H1506TR/A2015S/H1506TR 3" datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-VQFN datasheet.pdf
CARDEDGE 62POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Terminal Block datasheet.pdf
RES 267 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
CAT 6 SHLD PATCH CORD 7' BK datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 380MA 2.3 OHM TH datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 310VAC AXIAL datasheet.pdf