Cypress Semiconductor CY7C1414BV18-200BZXI
CY7C1414BV18-200BZXI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1414BV18-200BZXI
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 200MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1414BV18-200BZXI.pdf
Availability of CY7C1414BV18-200BZXI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1414BV18-200BZXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1414BV18-200BZXI
Internal Part NumberEIS-CY7C1414BV18-200BZXI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package105
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size36M (1M x 36)
Speed200MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (15x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1414BV18-200BZXI
Related LinksCY7C1414BV, CY7C1414BV18-200BZXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1414BV18-200BZXI Details Description
Related parts for CY7C1414BV18-200BZXI
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSR OPTO REFL 200MM SCREW VERT datasheet.pdf
IC FIFO SS 65536X18 20NS 64-TQFP datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
60729-47 FEED FINGER datasheet.pdf
RES CHAS MNT 255 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONICAL SHARP 0.5MM (0.02) datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
508 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
14 POS RTANG HDR ASSY W/GASKET datasheet.pdf