Cypress Semiconductor CY7C1414BV18-200BZXI
CY7C1414BV18-200BZXI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1414BV18-200BZXI
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 200MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1414BV18-200BZXI.pdf
Availability of CY7C1414BV18-200BZXI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1414BV18-200BZXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1414BV18-200BZXI
Internal Part NumberEIS-CY7C1414BV18-200BZXI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package105
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size36M (1M x 36)
Speed200MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (15x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1414BV18-200BZXI
Related LinksCY7C1414BV, CY7C1414BV18-200BZXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1414BV18-200BZXI Details Description
Related parts for CY7C1414BV18-200BZXI
CONN EDGECARD 6POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC RESET MPU LOW PWR SOT23-3 datasheet.pdf
5 ROW HYBRID HEADER HOUSING datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES SMD 2.5K OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
M12 ANGLED PLUG TO M12 STRGT SOC datasheet.pdf
M805 4C 4#16 PIN RECP OM datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf