Cypress Semiconductor CY7C1414BV18-250BZXI
CY7C1414BV18-250BZXI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1414BV18-250BZXI
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1414BV18-250BZXI.pdf
Availability of CY7C1414BV18-250BZXI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1414BV18-250BZXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1414BV18-250BZXI
Internal Part NumberEIS-CY7C1414BV18-250BZXI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package105
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size36M (1M x 36)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (15x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1414BV18-250BZXI
Related LinksCY7C1414BV, CY7C1414BV18-250BZXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1414BV18-250BZXI Details Description
Related parts for CY7C1414BV18-250BZXI
RES SMD 301K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.36UF 2% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
IC SWITCH 16OUTPUT W/SPI 32-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC AUDIO CLK SOURCE MPEG 8-SOIC datasheet.pdf
HDM DC STACK MOD 144CKT 15MM datasheet.pdf
RES 21 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
MINITEK PWR4.2 VT HEADER datasheet.pdf
RES SMD 2.43 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf