Cypress Semiconductor CY7C1414KV18-250BZC
CY7C1414KV18-250BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1414KV18-250BZC
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1414KV18-250BZC.pdf
Availability of CY7C1414KV18-250BZC
QUANTITY
CY7C1414KV18-250BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1414KV18-250BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1414KV18-250BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Assembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package136
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size36M (1M x 36)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1414KV18-250BZC
Related LinksCY7C1414K, CY7C1414KV18-250BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1414KV18-250BZC Details Description
Related parts for CY7C1414KV18-250BZC
CONN PLUG 8POS .1" POL UNLOAD datasheet.pdf
VARISTOR 216V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V C0G RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 40MM datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 18.03"L X 15.04"W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-3.3V 6W datasheet.pdf
POWER CORD IEC 8' GRAY datasheet.pdf
MICRO 100C P /33 10CR 36" datasheet.pdf