Cypress Semiconductor CY7C1414KV18-250BZXIT
CY7C1414KV18-250BZXIT picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1414KV18-250BZXIT
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1414KV18-250BZXIT.pdf
Availability of CY7C1414KV18-250BZXIT
QUANTITY
CY7C1414KV18-250BZXIT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1414KV18-250BZXIT
Internal Part NumberEIS-CY7C1414KV18-250BZXIT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Qualification Tape Supplier 18/Mar/2014
Assembly Site Add 08/Oct/2015
PCN PackagingNew Tray and TR Materials 13/Dec/2013
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size36M (1M x 36)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1414KV18-250BZXIT
Related LinksCY7C1414KV, CY7C1414KV18-250BZXIT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1414KV18-250BZXIT Details Description
Related parts for CY7C1414KV18-250BZXIT
EVALUATION BOARD SOIC ISL6526 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 87.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CABLE 8COND 22AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
OCEAN END FEED APPLICATOR datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X5R 0402 datasheet.pdf
RES 196K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf