Cypress Semiconductor CY7C1414KV18-300BZI
CY7C1414KV18-300BZI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1414KV18-300BZI
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 300MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1414KV18-300BZI.pdf
Availability of CY7C1414KV18-300BZI
QUANTITY
CY7C1414KV18-300BZI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1414KV18-300BZI
Internal Part NumberEIS-CY7C1414KV18-300BZI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 13/Jun/2013
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package136
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size36M (1M x 36)
Speed300MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1414KV18-300BZI
Related LinksCY7C1414K, CY7C1414KV18-300BZI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1414KV18-300BZI Details Description
Related parts for CY7C1414KV18-300BZI
CAP CER 15PF 1.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC DGTL DATA PROCESSOR 24SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
IC MMIC AMP 20-QFN datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/5W CARBON LINEAR datasheet.pdf
TVS DIODE 38VWM 67.8VC SMCJ datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 10POS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3 OHM 5% 40W datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T766 datasheet.pdf
DIODE ULT FAST 1A 200V POWERMITE datasheet.pdf