Cypress Semiconductor CY7C1415BV18-167BZC
CY7C1415BV18-167BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1415BV18-167BZC
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 167MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1415BV18-167BZC.pdf
Availability of CY7C1415BV18-167BZC
QUANTITY
CY7C1415BV18-167BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1415BV18-167BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1415BV18-167BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size36M (1M x 36)
Speed167MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1415BV18-167BZC
Related LinksCY7C1415B, CY7C1415BV18-167BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1415BV18-167BZC Details Description
Related parts for CY7C1415BV18-167BZC
CONN BACKSHELL ADPT SZ 10SL OLIV datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
47P F STRAIGHT PCI PRESS FIT datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
CONN HDR 32POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf