Cypress Semiconductor CY7C1415SV18-167BZC
CY7C1415SV18-167BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1415SV18-167BZC
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 167MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1415SV18-167BZC.pdf
Availability of CY7C1415SV18-167BZC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1415SV18-167BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1415SV18-167BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1415SV18-167BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size36M (1M x 36)
Speed167MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1415SV18-167BZC
Related LinksCY7C1415S, CY7C1415SV18-167BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1415SV18-167BZC Details Description
Related parts for CY7C1415SV18-167BZC
ESD HANDLER 8X12-3/4X1-1/4 datasheet.pdf
RES SMD 2.4KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FILTER SAW 1588.0MHZ SMD datasheet.pdf
CONN HDR 11POS 2MM SMD datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf