Cypress Semiconductor CY7C1418BV18-250BZC
CY7C1418BV18-250BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1418BV18-250BZC
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1418BV18-250BZC.pdf
Availability of CY7C1418BV18-250BZC
QUANTITY
CY7C1418BV18-250BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1418BV18-250BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1418BV18-250BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size36M (2M x 18)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1418BV18-250BZC
Related LinksCY7C1418B, CY7C1418BV18-250BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1418BV18-250BZC Details Description
Related parts for CY7C1418BV18-250BZC
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44VQFN datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 300MA 550 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
HAR-BUS HM 6ROW MALE 144P ENDWAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
OSC MEMS 75.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf