Cypress Semiconductor CY7C1418BV18-250BZI
CY7C1418BV18-250BZI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1418BV18-250BZI
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1418BV18-250BZI.pdf
Availability of CY7C1418BV18-250BZI
QUANTITY
CY7C1418BV18-250BZI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1418BV18-250BZI
Internal Part NumberEIS-CY7C1418BV18-250BZI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size36M (2M x 18)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1418BV18-250BZI
Related LinksCY7C1418B, CY7C1418BV18-250BZI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1418BV18-250BZI Details Description
Related parts for CY7C1418BV18-250BZI
CONN HEADER PHD SIDE 12POS 2MM datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 70mA Lighting 8-SOIC N datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 200MA 6 OHM TH datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
WRENCH OPEN END 9/16"X5/8" 7.50" datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.69 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100" GOLD datasheet.pdf