Cypress Semiconductor CY7C1418KV18-250BZC
CY7C1418KV18-250BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1418KV18-250BZC
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1418KV18-250BZC.pdf
Availability of CY7C1418KV18-250BZC
QUANTITY
CY7C1418KV18-250BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1418KV18-250BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1418KV18-250BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Assembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package136
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size36M (2M x 18)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C