Cypress Semiconductor CY7C1418KV18-250BZXC
CY7C1418KV18-250BZXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1418KV18-250BZXC
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1418KV18-250BZXC.pdf
Availability of CY7C1418KV18-250BZXC
QUANTITY
CY7C1418KV18-250BZXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1418KV18-250BZXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1418KV18-250BZXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package136
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size36M (2M x 18)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1418KV18-250BZXC
Related LinksCY7C1418KV, CY7C1418KV18-250BZXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1418KV18-250BZXC Details Description
Related parts for CY7C1418KV18-250BZXC
CONN 30POS2MM HEADER RT/DUAL GLD datasheet.pdf
SENS PROX M18 10MM DC3W-NO datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM 48-QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 19 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CABLE CV PERIPHERAL PORT 6M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 3.5MM DIP datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf