Cypress Semiconductor CY7C1418KV18-333BZC
CY7C1418KV18-333BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1418KV18-333BZC
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 333MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1418KV18-333BZC.pdf
Availability of CY7C1418KV18-333BZC
QUANTITY
CY7C1418KV18-333BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1418KV18-333BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1418KV18-333BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Assembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package136
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size36M (2M x 18)
Speed333MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1418KV18-333BZC
Related LinksCY7C1418K, CY7C1418KV18-333BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1418KV18-333BZC Details Description
Related parts for CY7C1418KV18-333BZC
IDC CABLE - MCG50K/MC50G/MCG50K datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 35mA Backlight 10-VSON (3x3) datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 10QFN datasheet.pdf
CAP CER 0.39UF 16V X5R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 634K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 388 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 250V 20% 20KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 176.8382MHZ 6-CLCC datasheet.pdf