Cypress Semiconductor CY7C1420JV18-250BZI
CY7C1420JV18-250BZI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1420JV18-250BZI
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1420JV18-250BZI.pdf
Availability of CY7C1420JV18-250BZI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1420JV18-250BZI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1420JV18-250BZI
Internal Part NumberEIS-CY7C1420JV18-250BZI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package105
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size36M (1M x 36)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (15x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1420JV18-250BZI
Related LinksCY7C1420J, CY7C1420JV18-250BZI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1420JV18-250BZI Details Description
Related parts for CY7C1420JV18-250BZI
IC OPAMP DIFF 105KHZ RRO 8SO datasheet.pdf
SWITCH DIP FLUSH 8POS GRAY 24V datasheet.pdf
IC DRVR/RX MULTCH RS232 20TSSOP datasheet.pdf
2.8MM TAB HSG.,39POS.,ASSY datasheet.pdf
STATC BAG MET-OUT 3"X5"ZIP 100PK datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE PIN datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND datasheet.pdf
ALZ RELAY 1 FORM A 9V datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf