Cypress Semiconductor CY7C1420JV18-300BZC
CY7C1420JV18-300BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1420JV18-300BZC
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 300MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1420JV18-300BZC.pdf
Availability of CY7C1420JV18-300BZC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1420JV18-300BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1420JV18-300BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1420JV18-300BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package105
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size36M (1M x 36)
Speed300MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (15x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1420JV18-300BZC
Related LinksCY7C1420J, CY7C1420JV18-300BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1420JV18-300BZC Details Description
Related parts for CY7C1420JV18-300BZC
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
PLIERS ELEC NEEDLE NOSE 5.75" datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 48VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 44.2KOHM 0.01% 1/2W 2010 datasheet.pdf
PCMCIA HDR datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf