Cypress Semiconductor CY7C1420JV18-300BZC
CY7C1420JV18-300BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1420JV18-300BZC
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 300MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1420JV18-300BZC.pdf
Availability of CY7C1420JV18-300BZC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1420JV18-300BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1420JV18-300BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1420JV18-300BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package105
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size36M (1M x 36)
Speed300MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (15x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1420JV18-300BZC
Related LinksCY7C1420J, CY7C1420JV18-300BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1420JV18-300BZC Details Description
Related parts for CY7C1420JV18-300BZC
CONN EDGECARD 30POS .100 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
SW STICK ACTUATOR SNAP SPDT 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN RING NYLON INSUL #10 50PC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
IC TXRX FSK/FM/ASK 32LQFP datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
LED DRIVER 150W 61V 120-277 datasheet.pdf