Cypress Semiconductor CY7C1420KV18-250BZI
CY7C1420KV18-250BZI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1420KV18-250BZI
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1420KV18-250BZI.pdf
Availability of CY7C1420KV18-250BZI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1420KV18-250BZI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1420KV18-250BZI
Internal Part NumberEIS-CY7C1420KV18-250BZI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 10/Jun/2014
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package136
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size36M (1M x 36)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1420KV18-250BZI
Related LinksCY7C1420K, CY7C1420KV18-250BZI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1420KV18-250BZI Details Description
Related parts for CY7C1420KV18-250BZI
TERM SH LOCK/FORK NYL16-14AWG #5 datasheet.pdf
IC TXRX RS232 1MBPS SD 28TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 152POS R/A .025 SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN COUPLER 30A 240V 15FT CABLE datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 68POS datasheet.pdf
TRANS 120V 2A 12SIP datasheet.pdf
DIVIDER WALL 50MM datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C VERT UNSHLD datasheet.pdf
MAXIGRIP CLIP KIT 37.5X37.5MM datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 STEEL 2.5MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf