Cypress Semiconductor CY7C1420KV18-250BZXI
CY7C1420KV18-250BZXI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1420KV18-250BZXI
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1420KV18-250BZXI.pdf
Availability of CY7C1420KV18-250BZXI
QUANTITY
CY7C1420KV18-250BZXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1420KV18-250BZXI
Internal Part NumberEIS-CY7C1420KV18-250BZXI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Assembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package136
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size36M (1M x 36)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1420KV18-250BZXI
Related LinksCY7C1420KV, CY7C1420KV18-250BZXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1420KV18-250BZXI Details Description
Related parts for CY7C1420KV18-250BZXI
GDT 150V 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
SIDAC HI SURG 220V 1000A DO214 datasheet.pdf
GDT 300V 20% 10KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 3.8A 45 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET DIN 80POS R/A GOLD datasheet.pdf